قلیه ماهی

قلیه ماهی

قليه ماهي در منطقه ي جنوب با دستور پختهاي متفاوتي درست مي شه، ماهي اي ، كه براي قليه ماهي در نظر گرفته مي شه ماهي سرز((serz ، هامور(hamoor)، سنگسر (sange sar)، صبور (sobur)و سرخو sorkhoo)) است. البته با بقيه ماهي ها هم مي شه قليه ماهي درست كرد ولي اين ماهي ها براي اين نوع غذا مناسب تر هستند.

مواد لازم براي تهيه ي قليه ماهي براي 4 نفر:
ماهي : يك كيلو
پياز : يك عدد بزرگ يا دو عدد متوسط
سبزي ماهي خورد شده: سبزي ماهي بايد فقط گشنيز باشد 300 گرم
سير: يك عدد متوسط
تمرهندي (زرد رنگ): 4/1 پاكت
آرد: يك قاشق غذاخوري (سر خالي)
روغن: به ميزان لازم
ادويه: به ميزان لازم

طرز تهيه:
پيازهاي خورد شده را در روغن سرخ كرده و بعد سير كوبيده شده با نمك و فلفل را به آن اضافه مي كنيم و مقداري آن را تفت مي دهيم، بعد سبزي ماهي خورد شده را به آن اضافه مي كنيم و دوباره آن را تفت مي دهيم (خيلي كم). حال زردچوبه ، و يك عدد ليمو اماني براي عطرغذا به آن اضافه مي شود .
بعد ماهي نمك زده و شسته شده را اضافه مي كنيم و رب گوجه نيزا اضافه مي شود .و بعد تمر را توي آب مي ريزيم و آب تمر درست مي كنيم (3 ليوان)و آن را صاف كرده و آب آن را به غذا اضافه مي كنيم تا جوش بيايد وقتي با هم جوش خوردند، آب آرد درست كرده( نصف ليوان) و اضافه مي كنيم تا باز جوش بخورد.شعله را كم مي كنيم تا ماهي كاملا پخته شود ولي نبايد زياد جوش بخورد و ماهي له شود.

نكته: قليه ماهي نبايد خيلي رقيق و نه خيلي غليظ باشد.

دستور پخت فوق آموزش پخت قلیه ماهی در دیلم می باشد، البته تقریبا در تمامی نقاط استان بوشهر قلیه ی ماهی به همین سبک و یا با تفاوت های اندک طبخ می شود.

منبع: دیلُمی یَل – دستور پخت قليه ماهي (يا اُوْ ماهي )

منبع تصویر: وبلاگ قاتق

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*