خانه / مقالات / تاریخ بوشهر / تاگور در بوشهر

تاگور در بوشهر

73vfx7wdvxodal5arp98

رابیندرانات تاگور، بی شک بزرگترین شاعر، فیلسوف، حکیم، خردمند، زبان شناس، نقاش و موسیقی دان، رمان نویس، نمایشنامه نویس، معلم وبنیان گذار فرهنگ عهد جدید ادبیات هندوستان می باشد. تاگور در سال 1861 در شهر کلکته در خانواده ای توانگر و مشهور برهمن چشم به جهان گشود. پدرش “مهاریشی دبندرات تاگور” است که مردی دانشمند، مصلح مذهبی و حکیمی فرزانه بود و مادرش “سارا دادوی” نام داشت.

تاگور در سال 1913، به خاطر انتشار مجموعه شعر گیتانجلی (Gitanjali) جایزه نوبل را دریافت کرد. در میان آثار وی نمایشنامه­ های بیشماری دیده می شود؛ قانون، پستخانه، خرزهره های سرخف چیترا، نفرین به هنگام وداع از جمله این نمایشنامه ها هستند.

تاگور در طی سفرهای خود به شرق، سفری به بوشهر داشته است و به دلیل وجود انگلیسی ها و هندی های فراوان در بوشهر ، به محض ورود او،؛ استقبال ویژه ای از او در دبیرستان سعادت انجام شده است. عبدالرحیم جعفری، پیر مطبوعات بوشهر، که در این مراسم حضور داشته است، در این باره می گوید:

« در یکی از روزها، مدرسه را به اصطلاح آب و جارو کردند. جنب و جوش و رفت و آمد فوق العاده ای به چشم می خورد و رئیس معارف و مدیر مدرسه و معلمین در سالن مدرسه که اداره مرکزی نامیده می شود، تشکیل جلسه دادند و درباره ورود یک شخصیت ممتاز و بنام علمی و ادبی که از راه دریا از هندوستان وارد بوشهر خواهد شد و به مدرسه خواهد آمد گفتگو و تبادل نظر می کردند. این شخصیت دینی، علمی، ادبی و فرهنگی و فیلسوف بلند آوازه، “تاگور” بود. سرانجام تاگور، این مرد شعر و ادب و فلسفه و این دانشمند بلندآوازه هندی در حالی که جنرال کنسول و کنسول بریتانیا در بندر بوشهر و میرزا احمد خان، امیر البحر دریابیگی و رؤسا و فرماندهان کشوری و لشکری این بندر وی را همراهی می کردند، وارد مدرسه سعادت ملی بندر بوشهر شد و از سوی رئیس معارف و مدیر مدرسه و معلمین مورد استقبال قرار گرفت. ابتدا به افتخار وی محصلین سرود خواندند، موزیک نواختند و در برابرش رژه رفتند. تاگور با خوشحالی و مسرت و با اشتیاق و علاقه به کلاس ها سرکشی کرد و به وسیله ی میرزا علی فرجاد خوان، صاحب منشی اول جنرال کنسولگری، با معلمین و محصلین به مذاکره پرداخت و صبت کرد و سپس در سالن بزرگ مدرسه که محل تئاتر، اجتماعات و سخنرانی ها بود به سخنرانی پرداخت و از بنیانگذاران و دستندرکاران این مؤسسه فرهنگی  برای ایجاد مدرسه متوسطه سعادت ملی بوشهر تشکر و قدر دانی کرد. از سوی جنرال کنسول به افتخار ورود تاگور به بوشهر و حضور در مدرسه هدایا و جوایزی به شاگردان اول و دوم کلاس های مدرسه اهداء شد. خاطره ورود تاگور به مدرسه سعادت در جراید آن روز تهران منعکس گردید و روزنامه فارسی زبان ” حبل المتین” چاپ کلکته  هندوستان نیز اخبار مفصلی در این باره به چاپ رساند و این خبر مهم مدتها بر سر زبان ها و نقل محافل و مجالس بود.»

منبع: یار احمدی، جهانشیر. نمایش در بوشهر: از آغاز تا امروز. بوشهر: دریانورد، 1383، ص107

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*