یکشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۶
خانه / مقالات / تاریخ بوشهر / اولین چاه نفت ایران در استان بوشهر

اولین چاه نفت ایران در استان بوشهر

استان بوشهر در حوزه های بسیاری سرآمد وپیشگام بوده و نشانه هایی مستند نیز در این باب وجود دارد. ازجمله وجود بندر باستانی سیراف با رونق و شکوه تجارتش که اولین سفرنامه ها ، اولین سفرهای تجارتی و بسیاری از اولین های دیگر را به دفتر افتخارات این کهن دیار منگنه کرده است.

به این مهم اضافه کنید مسجد و قلعه ی بردستان را. اولین چاپ سنگی، اولین توپ فوتبال، نخستین مدرسه به سبک نوین در جنوب ایران، اولین ناو جنگی و بسیاری از اولین های دیگر. اما گاه بسیاری از این موارد در دل تاریخ مکتوم میماند از جمله اولین چاه نفت ایران در دالکی که البته به بهره برداری نرسید وچون این طلای سیاه در مسجد سلیمان فواره زد به نام این شهر اولین چاه نفت ایران ثبت گردید.

اما به نقل از اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳: نشانه هایی از وجود معادن نفت در کوه های جنوبی دالکی وجود دارد. در دوران باستان چشمه های نفت و گاز به طور فورانی بر روی زمین قرار داشت و قطعات قیر چنان که در منابعی دیگر مثل تورات از وجود قیرهای شناور بر روی آب خبر داده شده، بر روی آب های دالکی هم جاری بوده است. در سال ۱۸۸۳میلادی و ۱۲۶۲ شمسی از طرف دولت ایران امتیازی برای استخراج نفت دالکی به یک نفر انگلیسی به نام ” آلبرت هوتن” داده شد. امتیاز انحصاری نفت دالکی و کمپانی هوتز و پسر که این امتیاز را دریافت کرد، برای نخستین بار در ایران به حفر چاه در دالکی پرداخت اما این چاه آن چنان عمیق نبود و به واسطه عدم استطاعت مالی شرکت هوتز حقوق خود را به شرکت معادن ایران واگذار نمود. این شرکت به منظور انجام مطالعات جهت کشف معادن گروهی از مهندسان خود را به ایران اعزام نمود. زمین شناسان این شرکت در سمنان ، دالکی و جزیره قشم به کاوش پرداختند و چاه هایی در دالکی و قشم به عمق ۲۷۰ و ۲۵۰ متر حفر کردند اما تلاش آن شرکت نیز به سبب محدود بودن ذخیره سفره نفتی به نتیجه نرسید . به هر حال به دلایلی که شرح داده شد اولین چاه نفتی ایران به نام مسجد سلیمان خوزستان ثبت شد ولی در اصل اولین چاه در دالکی بوده است. بعید نیست اگر امروزه عملیات حفاری و گمانه زنی نفت و گاز در دالکی انجام شود نتایجی حاصل شود.

photo-0014

این عکس در موزه ی تاریخ آمستردام در کشور هلند با ذکر تاریخ و نام دالکی که در زیر عکس آمده موجود میباشد و سندی است معتبر بر وجود اولین چاه نفت ایران در استان بوشهر ، شهرستان دشتستان،شهر دالکی.

به نقل از وبلاگ شخصی شاهین بهرامی نژاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*