فلافل

فلافل

نخود از اصلى ترين مواد تشكيل دهنده فلافل است كه پروتيين گياهى به عنوان ماده اصلى آن به ساخت و نگهدارى استخوان هاى بدن كمك مى كند. نخود همچنين داراى فيبر محلول است كه بهترين تنظيم كننده دستگاه گوارش و تسهيل كننده گردش خون در بدن است.

زمانى فلافل ارزش غذايى مطلوب را دارد كه به هنگام تهيه آن از مواد اوليه سالم و تازه استفاده شود. تدارك و تهيه مواد اوليه و پخت فلافل در آشپزخانه شما چندان دشوار نيست و به زحمتش مى ارزد.

مواد لازم:
نخود آبگوشتى: نيم كيلو،
پياز: ? عدد درشت،
نمك و زردچوبه و فلفل قرمز: به دلخواه،
رب گوجه فرنگى: 1 قاشق غذاخورى،
سركه به مقدار لازم،
روغن مايع: ? قاشق غذاخورى.
سير 5 حبه

شيوه پخت: از شب قبل نخود را خيس كرده و تا هنگام مصرف چند بار آب آن را عوض كنيد. پس از ان انها را درچرخ گوشت ريخته همراه با پياز و سير چرخ کرده و فلفل و ادويه و نمک ميزنيم. بعضي‌ها سيب زميني و تخم مرغ اضافه ميکنن و بعضيها سويا يا گوشت چرخ کرده هم ميزنندکه اين مواد سليقه ايست اصل همان نخود است.
چنان چه قالب فلافل در اختيار نداريد، به اندازه يك گردو از مايه برداريد و هر دو طرفش را در روغن مايع سرخ كنيد. براى تهيه سس رب گوجه فرنگى، سركه، نمك و روغن مايع را با هم مخلوط كنيد به طورى كه كمى سفت شود. خوردن كاهو، سبزى خوردن و يا ترشى تازه به ويژه ليته بادمجان به همراه فلافل هاى داغ، خالى از لطف نخواهد بود. به شرطى كه از نان هاى ساندويچى مانند باگت هاى معروف به فرانسوى هم استفاده كنيد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*