شنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۶
خانه / مقالات / زندگینامه / زندگینامه شهید رئیس علی دلواری
زندگینامه شهید رئیس علی دلواری

زندگینامه شهید رئیس علی دلواری

 دلوار بندر کوچکی است در پنجاه کیلومتری بوشهر که مرکز یکی از بخشهای ساحلی شهرستان تنگستان است. واژه دلوار به معنای ” دلاور ” است که گاه ” دلبار” هم گفته می شود. شغل مردم دلوار اغلب ماهی گیری و سفر به شیخ نشین هاست. موقعیت دلوار بگونه ای است که کشتی های بزرگ می توانند در ساحل آن پهلو بگیرند و به همین لحاظ در مقاطعی از تاریخ ایران نامی از آن ذکر شده است .
بندر دلوار که جمعیت آن حدود 700 نفر بوده است، بزرگترین نقش را در دفاع از خاک ایران در سال 1914 م.( 1333 ه.ق) در مقابل حمله دوم قوای انگلیس داشته است.
رئیس علی فرزند رییس محمد در سال 1261 ش در دهستانی از توابع بوشهر به دنیا آمد. او در عصر مشروطیت، جوانی 24 ساله، بلند همت، شجاع، در صدق و صفا کم مانند و در حب وطن و توکل به خدا، ضرب المثل بود. اگرچه سواد و معلومات کافی نداشت، اما پاکی و سرشت و صفات حمیده او زبانزد اطرافیان بود. رییسعلی بعد از این که قوای اشغال گر انگلیس بوشهر را به تصرف خود درآوردند، با شجاعتی وصف ‏ناپذیر به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شکست‏ های سنگینی بر آنان وارد کرد.
رئیسعلی بعد از این که قوای انگلیس بوشهر را به تصرف خود درآوردند، به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شکست ‏های سنگینی بر آنان وارد کرد.
پس از اشغال بوشهر در رمضان سال 1333 ق، نیروهای انگلیسی قصد تصرف دلوار را می‏ کنند. محلی که پیش از آن، چند بار سربازان انگلیسی به آنجا یورش برده و هر بار طعم تلخ شکست را چشیده بودند. رییسعلی همراه با یاران خود، علیه اشغالگران وارد نبرد شده و نیروهای متجاوز را که قریب به پنج هزار نفر بودند، تار و مار می ‏کند.

قیام مردم تنگستان بر روی هم هفت سال به طول انجامید و در این مدت، دلیران تنگستان، دو هدف عمده را دنبال می‏ کردند:
1. پاسداری از بوشهر، دشتستان و تنگستان به عنوان منطقه سکونت خود،
2. جلوگیری از نفوذ قوای بیگانه به درون سرزمین ایران و دفاع از استقلال وطن.
با کودتای ضد انقلابی لیاخوف روسی علیه مشروطه‌خواهان در هزار و سیصدو بیست و شش هجری قمری و بمباران مجلس شورای ملی و استقرار دیکتاتوری محمدعلی شاه قاجار، رئیس علی به همراه سیدمرتضی علم‌الهدی اهرمی به مبارزه علیه استبداد صغیر پرداخت. در سال هزار وسیصد و بیست و هفت هجری قمری با کمک تفنگچی تنگستانی، بوشهر را از عناصر مستبد وابسته به دربار محمدعلی شاه پاک کرد و اداره گمرک و انتظامات و دیگر ادارات را تسخیر کرد.
این کار دلیران تنگستان بر انگلیسی ها که اداره گمرک را در اجاره داشتند گران آمد وآنان برای تضعیف مشروطه‌خواهان و استمرار سلطه بر حیات اقتصادی و سیاسی جنوب ایران به جنگ با دلیران تنگستانی پرداختند و در این راه از دیگر خوانین جنوب ایران یاری جستند.
جنگ میان رئیس علی و دلیران تنگستان از یک سو و انگلیسی ها و خوانین متحد آنان از سوی دیگر به طور پیاپی و پراکنده تا شوال هزار و سیصد و سی و سه ه.ق ادامه یافت و انگلیسی ها نتوانستند بر رئیس علی و یارانش تفوق یابند. تا این که در گیرودار حمله انگلیسی ها به بوشهر در دوازدهم شهریور 1294 ش برابر با 23 شوال 1333 ق (سوم سپتامبر هزار و نهصد و پانزده میلادی) هنگامی که رئیس‌علی در محلی به نام «تنگک صفر» قصد شبیخون به قوای انگلیسی ها را داشت، از پشت مورد هدف گلوله یکی از همراهان خائن قرار گرفت و در دم به شهادت رسید.
مبارزات رئیس علی دلواری برگ زرین دیگری در تاریخ مقاومت دلیر مردان ایران در مبارزه با استعمار است.
قبرستان وادی السلام- مدفن رئیس علی دلواری
قبرستان وادی السلام- مدفن رئیس علی دلواری

۹ نظر

 1. باصلوات برجمال بی مثال محمدوآل طاهرین روح بزرگ مردسرزمین ایران اسلامی”رییس علی دلواری”راشادویادآن دلیرمردوشجاع وغیرتمندمان راگرامی میدارم…یادش همیشه گرامیست وگرامی ترباد…ان شاالله.
  اللهم صل علی مولاتی فاطمه وابیهاوبعلهاوبنیهاوسرالمستودع فیها…بحق القرآن
  یاعلی مددی بحق ام ابیها س

 2. لازم بذکرست نام آن ملعونی که به نامردی وبی شرمی این دلیرمرد”رییس علی دلواری”رابه شهادت رساندراقیدکنیدکه تاقیام قیامت براین ملعون خیانتکارودست نشانده اجنبیهالعن ونفرین کنند.
  لعن الله علی القوم المنافقین والظالمین والفاسدین الاابدالآبدین والایوم القیامت بحق مولانااباعبدالله الحسین ع
  یاعلی مددی بحق ام ابیها س

 3. سلام
  من خوزستانیم.ولی بوشهر ومردم بوشهر و رییسعلی رو ازصمیم قلب دوست دارم.یادت همیشه در دل ماست رییس

 4. باسلام
  دوستان بوشهری : واقعا”شما رئیسعلی این ابر مرد تاریخ رو چطور به دنیا نشناختین ؟؟!!. واقعا” که بزرگان در این مملکت گم هستن .
  صد حیف از ما که هر کسی رو بزرگ می کنیم ولی بزرگان رو نمی بینیم . ( شهادت اسوه غیرت و مردانگی رو به همه شیرمردان و شیر زنان عالم تسلیت میگم . روحش شاد . )

 5. کپی با اجازه

 6. با سلام. چرا به اصالت ریسعلی اشاره ای نشده که از اهالی ایل ممسنی بودن و بعد به بوشهر مهاجرت کردن. میدونم چاپ نمیکنید ولی اینو بدونید تحریف تاریخ کار خوبی نیست.

  • سلام دوست عزیز
   کاش ذکر می کردید که کدوم قسمت این مطلب تحریف تاریخه!!

  • برادرجان . شهید رئیسعلی دلواری در حوالی دلوار متولد شده و پدر ایشان از خوانین تنگستان است و ایشان هم متول تنگستان هستند. اما روایت هست که مادربزرگ رئیسعلی از ایل ممسنی هستند. اما مهم اینست که این مرد بزرگ در راه پاسداری از این مرز پرگهر به شهادت رسدند. همه جای ایران سرای من است

 7. درود میفرستم به روح بلند همه نام آوران جنوب .خاص شهید رئیسعلی دلواری .و یاران وفادارش خالوحسین دشتی. زایرخدرخان .شیخ حسین خان چاهکوتاهی. غضنفرالسلطنه…رئیسعلی دلواری توسط فردی خائن بنام غلامحسین که جاسوس انگلسی بود به شهادت رسید. شوربختانه نوادگان این فرد خائن امروزه به جا مقام رسیده اند . اما نوادگان رئیسعلی چندان مورد توجه قرار نگرفته اند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*