کماچ

کماچ، نوعی نان حجیمست که کنجد و شکر بر روی آن میریزند وبسیار خوشمزه بوده به خصوص در ماه مبارک رمضان بسیار موردتوجه روزه داران می باشد و استقبال زیادی از آن می گردد، کماچ در اصل نوعي صبحانه است ولي از آن به عنوان عصرانه يا شام سبک هم استفاده مي شود و با چاي، شير و مسقطي نیزصرف میگردد.

در گذشته نه چندان دور کماچ پزي ها چهار نوع کماچ شکري، ساده، قلمي، و پنجره اي مي ساختند. امروزه بیشتر کماچ تخم مرغی شکری و قلمی رواج داشته و پخت میگردد. در نقاط ديگر کشور در اشکال مختلف و با طعم هاي متنوع، نان شيرينی هايي را مي سازند که البته با عنوان«کماچ » ازآن ياد مي کنند، اما آن چه که ما بوشهري ها مي سازيم بسيار متفاوت تر از دستپخت هاي ديگران است.

 ما به اين نام ضخيم و پوک که با آرد سفيد گندم و مايه خميري که به وسيله ي نخود لپه درست مي شود « کماچ» اطلاق مي کنيم. روايات تاريخي زيادي در اين خصوص وجود دارد و عده اي به اشتباه ورود اين ماده ي غذايي را از انگلستان گمانه زني کرده اند، اما معتبرترين روايت را بايد از زبان مرحوم «حاج غلامحسين طبيب» که خود علاوه بر اين که از معمرين و بزرگان بوشهر بوده، نانوادار هم بوده است. او در اين خصوص نقل کرده که موثقا شنيده ام که اين ماده غذايي توسط دو برادر از کشور عراق به بوشهر آورده شد و به جهت استقبال عموم جا افتاده شده است. ضمن اين که گفته می شود بیش از 250 سال کماچ سازي در بوشهر قدمت شغلي دارد اما در تالیفات سدیدالسلطنه کبابی درصد سال پیش که شرح کاملی از نان ها وشیرینی جات بوشهری نگاشته است نیز از آن یادی ننموده .به هرحال از استاد کاران کماچ پز بوشهری که امروز متوفی شده اند می توان به: مرحوم استاد رسول مهران پور يکي از قدماي اين صنف سخت و شريف ، که مغازه اش در يکي از کوچه هاي تنگ و باريک محله ي کوتي و در حوالي قنسولخانه انگليس و نزديک به مسجد جامع عرب ها (اهل تسنن) بوده و همين طور، مرحوم محمدگزي در کنار مسجد پیزن ، مرحوم علي گرمسيري، مرحوم نوشادپور حمزه، مرحوم ميرزا علي قلعه گير، مرحوم حسين بنچاري، مرحوم حسين گرگين در خیابان ششم بهمن و …که زنجيره ي ادامه ي اين ماده ي غذايي – ارزشي شهر ما بوده اند. .

مواد لازم جهت تهیه کماچ:

آرد 4 کیلو
مایه خمیر فوری 80 تا 100 گرم
تخم مرغ 15 عدد
روغن 600 گرم
شکر 800 گرم
آب به میزان لازم

این کماچ مثل کماچ شکری است با این تفاوت که نخود لپه و جوش شیرین ندارد.خمیر ساخته شده را به مدت 50 دقیقه گذاشته و سپس به شیوه سنتی که قبلاً توضیح داده شد به همان منوال چانه پهن کرده و کنجد و شکر زده آن را در کوره با حرارت کافی گذاشته و می پزند. در گذشته جهت تهیه کماچ از لپه نیز استفاده میگردیده همچنین جهت پخت ابتدا یک روی آن ودر روز بعد طرف دیگر کماچ های اماده پخت میگردیده.

تصاویر پخت کماچ در بوشهر

کماچ پزی در بوشهر

کماچ پزی در بوشهر

کماچ پزی در بوشهر

کماچ پزی در بوشهر

کماچ پزی در بوشهر

کماچ پزی در بوشهر

عکاس: رضا عنصر سیار

یک نظر

  1. کماج پز فقط داریوش سورچی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*